Aktualności

Zamówienia publiczne - konsekwencje złożenia oferty bez podpisu.

3.03.2015
Czy można sanować ofertę, złożoną w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w której zabrakło podpisu ?
Zgodnie z najnowszym orzecznictwem i stanowiskiem doktryny, zamawiający przy stosowaniu ustawy prawo zamówień publicznych nie mogą się kierować nadmiernym formalizmem. Przepisy dają szereg możliwości: czy to uzupełnienie niepełnej lub błędnej oferty czy złożenie stosownych wyjaśnień. Czy można z nich skorzystać w przypadu złożenia oferty nie opatrzonej podpisem wykonawcy ?

Takiej możliwści nie ma. Ofertę bez podpisu należy odrzucić na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy prawo zamówień publicznych, jako niezgodną z ustawą. Przepis art. 82 ust. 2 mówi o tym, iż ofertę pod rygorem nieważności należy złożyć w formie pisemnej. Zgodnie z przepisem art. 78 Kodeksu cywilnego do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Z powyższego wynika, iż oferta bez podpisu jest niezgodna z ustawą prawo zamówień publicznych.
 

Zawarte tutaj notki służą jedynie celom informacyjnym. Nie mogą być traktowane jako porady prawne. Wyklucza to jakąkolwiek odpowiedzialność Kancelarii i autorów notek względem podmiotów trzecich, w szczególności w związku z błędnym ich potraktowaniem jako porad prawnych czy wykorzystaniem w jakikolwiek inny sposób.

Kancelaria Radcy Prawnego Andrzej Ugolik
ul. Bukowska 17/5
60-809 Poznań
tel./faks: 61 868 77 60
tel. kom.: 603 801 902