Aktualności

Termin rozpoznania sprawy administracyjnej

25.02.2015
Kodeks postępowania administracyjnego ustala termin rozpoznania sprawy administracyjnej na miesiąc. Istnieje jednak możliwość (w praktyce dość często stosowana), jego przedłużenia.
Przepis art. 35 § 3 Kpa ustala termin rozpoznania sprawy na miesiąc, a dla spraw szczególnie skomplikowanych na dwa miesiące od dnia wszczęcia postępowania. Z kolei art. 36 Kpa stanowi, iż o każdym nierozpoznaniu sprawy w ww. terminie organ ma obowiązek zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin rozpoznania sprawy. Przepis nie mówi jak długi ten nowy termin może być. Przyjmuje się, iż wyznaczając go organ winien kierować się ogólną zasadą wyrażoną w art. 12 Kpa (szybkości postępowania). Na tym gruncie w wyroku z 21.6.1996 r. (I SAB 28/96, ONSA 1997, Nr 2, poz. 97) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż termin roczny jest terminem zbyt długim. Oczywiście prawo precedensów w Polsce nie obowiązuje, a każdy wyrok dotyczy danego stanu faktycznego, można się jednak spodziewać, iż zakreślenie przez organ nowego np. sześciomiesięcznego terminu rozpoznania sprawy (w szczególności wobec wysokiego stopnia jej skomplikowania) nie zostałby uznany za zbyt długi.

Zawarte tutaj notki służą jedynie celom informacyjnym. Nie mogą być traktowane jako porady prawne. Wyklucza to jakąkolwiek odpowiedzialność Kancelarii i autorów notek względem podmiotów trzecich, w szczególności w związku z błędnym ich potraktowaniem jako porad prawnych czy wykorzystaniem w jakikolwiek inny sposób.

Kancelaria Radcy Prawnego Andrzej Ugolik
ul. Bukowska 17/5
60-809 Poznań
tel./faks: 61 868 77 60
tel. kom.: 603 801 902